logo

Tüketici Uyuşmazlıkları

Tüketici Uyuşmazlıkları

Satın aldığınız bir ürünün bozuk çıkması durumunda eğer isterseniz 2 yıl içinde ürünü iade ederek paranızın iadesini talep edebilirsiniz.

Tüketiciyi Koruma Kanunundan sadece tüketiciler yararlanabilir

TTK her türlü tüketici işlemi ile tüketiciye yönelik uygulamaları kapsamaktadır. Ancak kamu kurum kuruluşları, ticari veya mesleki amaçlarla hareket eden kişiler 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanundan yararlanamaz.

Satın aldığınız ürün arızalı çıkmışsa ya da belirli süre içinde arızalanmışsa onarım yerine değişim veya para iadesini talep edebilirsiniz

Satın aldığınız bir ürünün bozuk çıkması durumunda eğer isterseniz 2 yıl içinde ürünü iade ederek paranızın iadesini talep edebilirsiniz. Bunun dışında eğer isterseniz ürününüzün bozuk olmayan aynı ürünle değişimini ya da ayıp oranında tutarında indirim veya ücretsiz onarım isteyebilirsiniz. Satıcı, tüketicinin bu saydığımız haklarından istemiş olduğu talebini yerine getirmek zorundadır.

Ürününüz bozuk/ayıplı değilse iade hakkınız yok

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereği, firmanın iade veya değişim hususunda bir taahhüttü yoksa ve üründe herhangi bir ayıp yoksa değişim veya iade etme hakkınız yok. Kanun gereği bozuk olmayan malların iade veya değişim hakkı olmamasının yanı sıra satıcı firmanın iade veya değişim konusundaki taahhüttü varsa bu mümkündür.

Ürünlerdeki ağır kusur ya da hile ile gizlenmiş kusurda zamanaşımı hükümleri uygulanmaz

Satın aldığınız ürünün bozuk çıkması durumunda zamanaşımı süresi 2 yıldır. Ancak, üründeki ayıp ağır kusur ya da hile ile gizlenmişse zamanaşımı hükümleri uygulanmaz. Örneğin, sıfır otomobil yerine size gizlenerek hasarlı araç satılmışsa 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereği size verilmiş seçimlik haklardan faydalanabilirsiniz.

Ayıplı ürünü ticari veya mesleki amaçlarla kullanan gerçek ve tüzel kişilerde durum farklı

Ticari veya mesleki amaçlarla kullanılan bir ürünün örneğin binek otomobilin üretimden kaynaklı bozuk çıkması halinde gerçek veya tüzel kişi 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki kanundan yararlanamaz. Bu durumda gerçek veya tüzel kişinin genel görevli mahkemelere müracaat ile yargı yoluna gitmesi gereklidir.

Satıcının ayıplı mal ile ilgili haklarınızdan birini size kullandırmaması durumunda ne yapmalısınız

Talep etmenize rağmen satıcının ayıplı mala dair seçimlik hakkınızı kullandırmaması halinde, tüketici hakem heyetlerine veya tüketici mahkemesine başvurarak haklarınızı talep edebilirsiniz.

Bursa Yeniay Avukatlık ve Hukuk Bürosu bugüne kadar tüketici uyuşmazlıkları konusunda vermiş olduğu hukuki danışmanlık hizmetleri ile müvekkillerini başarılı bir şekilde temsil etmiştir. Bursa Avukat kadrosuyla tüketici uyuşmazlıkları konusunda tüketici hakem heyeti ya da tüketici mahkemesine başvuru yolunu seçen kişilere Bursa tüketici avukatı olarak destek sağlamaktadır.

Tüketici hukuku alanındaki anlaşmazlıklarınızın çözümünde Bursa tüketici avukatı ve online avukat desteği için Yeniay Avukatlık ve Hukuk Bürosu ile iletişim kurabilirsiniz.

Av. Ali YENİAYBu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler Yeniay Hukuk Bürosu'na aittir. Bu hakları ihlal eden kişiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu yer alan hukuki ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan cezai yaptırımlara tabi olurlar.

İletişim Bilgileri


  • 0224 452 31 31
  • 0544 452 31 31
  • ali@yeniayhukuk.com
  • İhsaniye Mah. Can Sok. No:2/1 K.3 D.12 (Yeni Emniyet Binası Karşısı) Nilüfer/BURSA

  • Copyright © 2021 YENİAY HUKUK Tüm Haklar Saklıdır.