logo

Paket Tur Sözleşmeleri Tüketici Hakları

Paket Tur Sözleşmeleri Tüketici Hakları

Paket tur sözleşmesi, 6502 Tüketicinin Korunması Kanunu 51. maddesinde "paket tur düzenleyicileri veya aracıları tarafından aşağıdaki hizmetlerden en az ikisinin birlikte, her şeyin dâhil olduğu fiyatla satıldığı veya satımının vaat edildiği ve hizmetin yirmi dört saatten uzun bir süreyi kapsadığı veya gecelik konaklamayı içerdiği sözleşmelerdir." şeklinde tanımlanmıştır.

Paket Tur Sözleşmelerine aşağıdaki hizmetlerden en az ikisinin birlikte dahildir

  • a) Ulaştırma
  • b) Konaklama
  • c) Ulaştırma ve konaklama hizmetlerine bağlı olmayan başka turizm hizmetleri

Otel rezervasyonları ve günübirlik turlar paket tur sözleşmesine dahil değildir

Paket tur sözleşmelerinin içeriğinde en az iki hizmet bir arada ve hizmetin 24 saatten fazla olması söz konusudur. Bu nedenle otel rezervasyonları ve günü birlik gurlar paket tur sözleşmesi kapsamında değildir. Otel rezervasyonları sadece konaklama hizmetini kapsadığından, günübirlik turlar ise 24 saatten daha az bir süre içinde gerçekleştirildiğinden paket tur sözleşmesi kapsamında değerlendirilmemektedir.

Paket tur sözleşmesi feshinden itibaren ücretinin 14 gün içinde iade edilmesi gereklidir

Paket tur sözleşmesini fesh ettiğinizde, bildiriminizin firmaya tebliğ tarihinden itibaren 14 gün içinde ödemenizin iade edilmesi zorunludur.

Firma paket tur sözleşmesinde yer alan fiyatı artırabilir

Firma sözleşmede fiyatın artırılabileceğini örneği yakıt fiyatlarının ya da dövizin artması gibi nedenlerle sözleşmede yer alan fiyatı %5 artışı aşmamak koşuluyla artırabilir. Ancak gerekçesi ve nasıl hesaplanacağı bilgisiyle birlikte fiyat değişikliği, yazılı olarak ya da veri sağlayıcısıyla hareket tarihinden en az 20 gün önce tüketiciye bildirilmelidir.

Paket turun iptal edilmesi durumunda tüketici parasını geri iade alabilir

Paket turun iptal edilmesi ya da tüketiciden kaynaklı olmayan nedenlerle turun esaslı unsurlarından birinin değişmesi halinde tüm bedel herhangi bir kesinti yapılmadan en geç 14 gün içinde tüketiciye iade edilmelidir.

Firmanın kusuru nedeniyle tüketici paket tura katılamazsa tazminat talep edilebilir

Firmanın görevini ifa etmemesi nedeniyle tüketici paket tura katılamazsa boşa harcanan zamanı için firmadan tazminat talep edebilir.

Paket tur sözleşmesini tüketici, en az 30 gün önce feshedebilirsiniz

Tüketici paket tur sözleşmesini firmaya en az 30 gün önce yazılı olarak ya da kalıcı veri sağlayıcısı yoluyla bildirmek koşuluyla feshedebilir. Bu durumda firma, yasal yükümlülükleriniz hariç olmak üzere tur ücretinin tamamını size iade etmelidir. Eğer sözleşmenizi hareket tarihine 30 günden az kala fesh ederseniz firma ücretten belirli tutar ya da oranlarda kesinti yapma hakkına sahiptir. Mücbir sebepler olması halinde de sözleşmeyi feshedebilirsiniz.

Bursa Yeniay Avukatlık ve Hukuk Bürosu bugüne kadar paket tur sözleşmesi tüketici uyuşmazlıkları konularında vermiş olduğu hukuki danışmanlık hizmetleri ile müvekkillerini başarılı bir şekilde temsil etmiştir. Bursa Avukat kadrosuyla paket tur sözleşmesi tüketici uyuşmazlıkları konusunda tüketici hakem heyeti ya da tüketici mahkemesine başvuru yolunu seçen kişilere Bursa tüketici avukatı olarak destek sağlamaktadır.

Tüketici hukuku alanındaki paket tur sözleşmeleri tüketici anlaşmazlıkları konularının çözümünde Bursa tüketici avukatı ve online avukat desteği için Yeniay Avukatlık ve Hukuk Bürosu ile iletişim kurabilirsiniz.

Av. Ali YENİAYBu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler Yeniay Hukuk Bürosu'na aittir. Bu hakları ihlal eden kişiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu yer alan hukuki ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan cezai yaptırımlara tabi olurlar.

İletişim Bilgileri


  • 0224 452 31 31
  • 0544 452 31 31
  • ali@yeniayhukuk.com
  • İhsaniye Mah. Can Sok. No:2/1 K.3 D.12 (Yeni Emniyet Binası Karşısı) Nilüfer/BURSA

  • Copyright © 2021 YENİAY HUKUK Tüm Haklar Saklıdır.