logo

Devre Tatil Sözleşmelerinde Tüketici Hakları

Devre Tatil Sözleşmelerinde Tüketici Hakları

Devre tatil sözleşmesi, 6502 Tüketicinin Korunması Kanunu 50. maddesinde "1 yıldan uzun süre için kurulan ve tüketiciye bu süre zarfında birden fazla dönem için bir veya daha fazla sayıda gecelik konaklama imkânı veren sözleşmelerdir." şeklinde tanımlanmıştır.

Devre Tatil Sözleşmelerinde tüketiciye en az 1 gün önce bilgilendirme formu verilmelidir

Satıcı tarafından deevre tatil sözleşmesi imzalanmadan an az 1 gün önce ön bilgilendirme formunun yazılı olarak ya da kalıcı veri saklayıcısıyla tüketiceye vermesi zorunludur.

Devre tatil ya da devre mülk sözleşmelerinde cayma hakkı süresi 14 gündür

Tüketici sözleşme imzalandıktan 14 gün içerisinde hiçbir gerekçe göstermeden sözleşmeden cayma hakkını kullanabilmektedir.

Bazı durumlarda cayma hakkı süresi 1 yıla kadar uzar

Satıcı firmanın ön bilgilendirme formunu en az 1 gün önce tüketiciye vermemesi, cayma hakkı formunu sözleşme ile birlikte tüketicye vermemesi veya satıcının sözleşmeye yönelik diğer yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda cayma hakkı süresi 1 yıl uzamaktadır.

Cayma hakkınızı kullanmanızdan kaynaklı satıcı sizde herhangi bir cezai şart, tazminat ya da cayma bedeli talep edemez

Cayma hakkı süresi içerisinde cayma hakkınızı kullanmanız halinde sadıcı sizde herhangi bir tazminat, masraf ya da cayma bedeli gibi tutarlar talep edemez.

Devre tatil tesisinin inşaatının bitmemesi durumunda sözleşmeden dönebilirsiniz

Cayma hakkı süreniz bitmesinden sonra devre tatil inşaatının bitmemesi durumunda tatil ünitesinin devrine kadar sözleşmeden dönme hakkınız bulunmaktadır.

Devre tatil tesisi inşaatının bitmemesinden kaynaklı sözleşmeden dönme halinde satıcı firma belirli miktarda tazminat talep edebilir

Devre tatil inşaatının bitmemesinden kaynaklı sözleşmeden dönülmesi halinde satıcı firma satış bedelinin %2'sine kadar tazminat talep edebilir.

İnşaat halindeki devre mülk sözleşmelerinin en geç 36 ay içerisinde bitirilmesi gereklidir

Ön ödemeli inşaat halindeki tatil sözleşmelerinin imza tarihinden en geç 36 ay içerisinde devri veya teslim edilmesi gerekmektedir.

Ön ödemeli devre tatil sözleşmeleri için tüketici satıcıdan teminat talep edebilir

Ön ödemelli devre tatil ya da devre mülk sözleşmelerinde toplam proje bedelinin 1 milyonu aşması halinde satıcı tüketiciye teminat vermek zorundadır.

Tüketici, devre tatili sözleşmesinden kaynaklı hakkını tatil başlangıcından 90 gün önce bildirebilir

Tüketicinin devre tatil hakkını kullanmayacağını tatil başlangıcından 90 gün önce yazılı olarak ya da kalıcı veri saklayıcısı ile bildirimesi halinde, tüketiciden o dönem için o dönem için yıllık aidat, yıllık gider payı ya da genel idari masraf gibi herhangi bir bedel talep edilemez.

Bursa Yeniay Avukatlık ve Hukuk Bürosu bugüne kadar devre tatil sözleşmesi tüketici uyuşmazlıkları konularında vermiş olduğu hukuki danışmanlık hizmetleri ile müvekkillerini başarılı bir şekilde temsil etmiştir. Bursa Avukat kadrosuyla devre tatil ve devre mülk sözleşmesi tüketici uyuşmazlıkları konusunda tüketici hakem heyeti ya da tüketici mahkemesine başvuru yolunu seçen kişilere Bursa tüketici avukatı olarak destek sağlamaktadır.

Tüketici hukuku alanındaki devre tatil sözleşmeleri tüketici anlaşmazlıkları konularının çözümünde Bursa tüketici avukatı ve online avukat desteği için Yeniay Avukatlık ve Hukuk Bürosu ile iletişim kurabilirsiniz.

Av. Ali YENİAYBu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler Yeniay Hukuk Bürosu'na aittir. Bu hakları ihlal eden kişiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu yer alan hukuki ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan cezai yaptırımlara tabi olurlar.

İletişim Bilgileri


  • 0224 452 31 31
  • 0544 452 31 31
  • ali@yeniayhukuk.com
  • İhsaniye Mah. Can Sok. No:2/1 K.3 D.12 (Yeni Emniyet Binası Karşısı) Nilüfer/BURSA

  • Copyright © 2021 YENİAY HUKUK Tüm Haklar Saklıdır.