logo

Ayıplı Mal Tüketici Hakları

Ayıplı Mal Tüketici Hakları

Ayıplı mallarda, ayıplı malın ücretsiz onarımı, ayıplı mal ücretinin iadesi, ayıp oranında ücret indirimi, ayıpsız misli ile değişimi gibi seçimlik haklardan birisi ile hakkınızı talep mümkündür.

Bozuk çıkan ayıplı mallar için onarım, bedel iadesi, değişim ya da ayıp oranında indirim talep edebilirsiniz

Tüketici, örneğin 3 ay önce almış olduğu çamaşır makinesinin beklenmedik şekilde bozulması halinde satıcıdan çamaşır makinesinin onarılması, değişimi ya da bunların dışında meydana gelen zarar oranında indirimi talebinde bulunabilir.

Ayıplı mallardan kaynaklı meydana gelen zararlara karşılık tüketici tazminat da talep edebilir

Tüketicinin almış olduğu bozuk mal başka zararlara da neden olmuşsa, ürüne ilişkin tüketici hakları dışında tüketici, 6098 sayılı Borçlar Kanunu gereği satıcıdan tazminat da talep edebilir.

Ayıplı mallarda zamanaşımı süresi 2 yıldır

Alınan ayıplı mallarda tüketici hakem heyetine başvurabilmek için zaman aşımı süresi 2 yıldır. Almış olduğunuz bir ürünün 2 yıl içinde bozulması halinde tüketici hakem heyetine ya da tüketici mahkemesine başvurabilirsiniz.

Akaryakıt istasyonundan aldığınız yakıttan kaynaklı aracınız zarar görürse tüketici haklarından faydalanabilirsiniz

Herhangi bir istasyondan aracınız için aldığınız akaryakıt sonrası ettiğinizin yolculukta aracınızın stop etmesi ve aracınızı çeken yetkili servisin aldığınız motorinden kaynaklı hasara uğradığını belirtmesinden kaynaklı zararınız için tüketici hakem heyetine ya da tüketici mahkemelerine başvurabilirsiniz. Aracınızın hasara uğraması nedeniyle ortaya çıkan zarar nedeniyle hasarın tanzimi ya da para iadesi için tüketici hakem heyetlerine ya da tüketici mahkemelerine başvurabilirsiniz. Bu başvurunu sonrası ürününüzün değerine göre haklarınızı kullanmanız sağlanabilir.

Garanti kapsamındaki ürünleriniz için istenen onarım ücretleri için tüketici haklarından faydalanabilirsiniz

Binanızdaki asansör garanti süresinde olmasına rağmen sürekli arıza yapıyor ve her bakımda onarım ücreti istenmekte ise bu ücretin iadesi için apartman ve site yönetimi olarak tüketici hakem heyetine ya da tüketici mahkemelerine başvurabilirsiniz. Apartman ve site yönetimlerinin tüketici tanımı içerisinde değerlendirildiğini belirten Yargıtay kararları vardır. Ayıplı mallarda, malın ayıplı olduğunun tüketiciye teslim tarihinden itibaren 2 yıl içinde ortaya çıkması durumunda ayıplı malın ücretsiz onarımı, ayıplı mal ücretinin iadesi, ayıp oranında ücret indirimi, ayıpsız misli ile değişimi gibi seçimlik haklardan birisi ile hakkınızı talep mümkündür.

Bursa Yeniay Avukatlık ve Hukuk Bürosu bugüne kadar ayıplı mallar ve tüketici hakları konusunda vermiş olduğu hukuki danışmanlık hizmetleri ile müvekkillerini başarılı bir şekilde temsil etmiştir. Bursa avukat kadrosuyla ayıplı mallar konusunda tüketici hakem heyeti ya da tüketici mahkemesine başvuru yolunu seçen kişilere Bursa tüketici avukatı olarak destek sağlamaktadır.

Ayıplı mallardan kaynaklı tüketici uyuşmazlıklarının çözümünde Bursa tüketici avukatı ve online avukat desteği için Yeniay Avukatlık ve Hukuk Bürosu ile iletişim kurabilirsiniz.Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler Yeniay Hukuk Bürosu'na aittir. Bu hakları ihlal eden kişiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu yer alan hukuki ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan cezai yaptırımlara tabi olurlar.

İletişim Bilgileri


  • 0224 452 31 31
  • 0544 452 31 31
  • ali@yeniayhukuk.com
  • İhsaniye Mah. Can Sok. No:2/1 K.3 D.12 (Yeni Emniyet Binası Karşısı) Nilüfer/BURSA

  • Copyright © 2021 YENİAY HUKUK Tüm Haklar Saklıdır.