logo

Abonelik Sözleşmeleri Tüketici Hakları

Abonelik Sözleşmeleri Tüketici Hakları

Abonelik sözleşmesi, Tüketicinin Korunması Kanunu 52. maddesinde "Tüketicinin, belirli bir mal veya hizmeti sürekli veya düzenli aralıklarla edinmesini sağlayan sözleşmelerdir." şeklinde tanımlanmıştır.

Tüketicinin zaruri ihtiyacı haline gelen mal ve hizmet sözleşmeleri abonelik sözleşmeleri edinilmektedir

Elektrik, doğalgaz, su, telefon, internet gibi tüketiciler için zaruri ihtiyaçları edinmek için yapılan sözleşmeler abonelik sözleşmeleri olarak tanımlanır.

Abonelik sözleşmesinde bulunması zorunlu bilgilerin bulunmaması halinde tüketici sözleşmeyi feshedebilir

Bir abonelik sözleşmesinde bulunması zorunlu bilgilerin yer almaması halinde tüketici hiçbir cezai şart, tazminat gibi herhangi bir ödeme yapmaksızın sözleşmeyi feshedebilir.

Satıcı veya sağlayıcı herhangi bir nedenle hizmeti durdurması durumlarından en az 48 saat önce tüketiciyi bu konuda bilgilendirmesi zorunludur

Bakım onarım veya herhangi bir nedenle tüketicye verilen hizmetlerin durdurulması söz konusu olduğunda satıcı veya sağlayıcının en az 48 saat önce tüketiciyi yazılı ya da kalıcı veri sağlayıcılar yoluyla bu durumu bildirmelidir.

Tüketicinin sözleşmeyi fesih ettiğini bildirimi yapmasından itibaren en 7 gün içinde satıcı ya da sağlayıcının fesih işlemini yapmalıdır

Tüketicinin sözleşmeyi fesih ettiğini bildirimi yapmasından itibaren en 7 gün içinde satıcı ya da sağlayıcının fesih işlemini yapmaması halinde tüketici bu hizmeti almış olsa bile satıcı ya da sağlayıcı bu hizmetten kaynaklı tüketiciden ücret talep edemez.

Tüketicinin satıcı veya sağlayıcının sunduğu taahhütlü kampanya kapsamında imzalanan sözleşmelerde aşağıdaki bilgiler bulunması zorunludur

 • Taahhüdün geçerlilik süresi

 • Taahhüdün konusu mal ve hizmet özellikleri

 • Toplam fiyat (vergiler dahil)

 • Taahhüt indirimi öncesi fiyat

 • Aylık indirim miktarı

 • Taahüdün erken sonlandırılması halnde ödenecek fiyat

GSM operatüründen taahhütlü olarak alınan bir hizmetten kaynaklı kampanyalı olarak alınan malın ayıplı çıkması durumunda GSM operetorünün sorumluluğu söz konusudur

GSM operatöründen taahhüt karşılığı alınan bir hizmet ile birlikte alınan bir malın (örneğin cep telefonu) ayıplı çıkması durumunda tüketici GSM operatöründen onarım ya da ayıpsız misli ile deiştirme haklarını talep edebilir.

Abonelik sözleşmeleri tüketicinin onayını almadan uzatılamaz

Abonelik sözleşmelerinde sözleşme süresi sonunda abonelik sözleşmeleri tüketicinin talebi olmadan uzatılamaz

Tüketicinin onayı olmadan abonelik sözleşmesi kurulması suç teşkil eder

Satıcı ya da sağlayıcılar tarafından tüketicinin onayı olmadan örneğin hat açılması suç teşkil eder. Bu durumda tüketici Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusu yapabilir.

Satıcı ya da sağlayıcı tarafından kalitesiz hizmetten kaynaklı elektrik kesintisi nedeniyle ortaya çıkan zararların tanzimini tüketici talep edebilir

Kullanıcılar, kalitesiz elektrik hizmetinden kaynaklı kesintilerden kaynaklı beyaz eşyalarında uğramış oldukları zararı bilirkişi aracılığıyla tespit edilmesi suretiyle tanzmini talep edebilmektedirler.

Elektronik Haberleşme sektörüne ilişkin tüketicilernden bir takvim yılı içerisinde gerçekleşen ilk açma-kapama işlemleri için ücret talep edilemez

BTK Elektronik Haberleşme Yönetmeliği 17. maddesinde;

"İşletmecitarafından, abonenin faturasını ödememesi nedeni ile hizmetin kısıtlanması/durdurulması ve hattın tekrar hizmete açılması durumunda, bir takvim yılındaki ilk açma-kapama işlemi için aboneye herhangi bir ad altında ücret yansıtılamaz" denilmektedir.

Abonelik başlangıcında alınan güvence bedelleri sözleşmenin sona ermesi ile tüketiciye iade edilir

Abonenin firmaya tüm borçlarının ödenmesi koşuluyla başlangıçta alınan güvence bedeli TÜFE farkıyla güncellenerek tüketiciye geri iade edilmektedir.

Bursa Yeniay Avukatlık ve Hukuk Bürosu bugüne kadar abonelik sözleşmesi tüketici uyuşmazlıkları konularında vermiş olduğu hukuki danışmanlık hizmetleri ile müvekkillerini başarılı bir şekilde temsil etmiştir. Bursa Avukat kadrosuyla paket tur sözleşmesi tüketici uyuşmazlıkları konusunda tüketici hakem heyeti ya da tüketici mahkemesine başvuru yolunu seçen kişilere Bursa tüketici avukatı olarak destek sağlamaktadır.

Tüketici hukuku alanındaki abonelik sözleşmeleri tüketici anlaşmazlıkları konularının çözümünde Bursa tüketici avukatı ve online avukat desteği için Yeniay Avukatlık ve Hukuk Bürosu ile iletişim kurabilirsiniz.

Av. Ali YENİAYBu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler Yeniay Hukuk Bürosu'na aittir. Bu hakları ihlal eden kişiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu yer alan hukuki ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan cezai yaptırımlara tabi olurlar.

İletişim Bilgileri


 • 0224 452 31 31
 • 0544 452 31 31
 • ali@yeniayhukuk.com
 • İhsaniye Mah. Can Sok. No:2/1 K.3 D.12 (Yeni Emniyet Binası Karşısı) Nilüfer/BURSA

 • Copyright © 2021 YENİAY HUKUK Tüm Haklar Saklıdır.