Blog

Almanya’da Yeni Vatandaşlık Yasası 27 Haziran’da Başlıyor…
by Yeniay Hukuk Bürosu 20/06/2024

Almanya’da Yeni Vatandaşlık Yasası 27 Haziran’da Başlıyor…

Yıllardır özellikle tartışma konusu olan ve Almanya’da bulunan gurbetçilerimizi mağdur eden bir uygulama, Ocak 2024 tarihinde kabul edilen yeni yasa ile son bulmuştur.

İşte bu yeni yasa ile birlikte artık Almanya' da yasal yollar ile bulunan Türk vatandaşlarının, çifte vatandaş olma yolu açılmış olacak.

Alman devletinin bu yasayı kabul etmesin en önemli sebeplerinden biri de Avrupa'daki pek çok ülke gibi nitelikli işçi eksikliği. 2022 yılında Almanya İstihdam Araştırmaları Enstitüsü (IAB) verilerine göre 1,74 milyon boş ya da yetersiz pozisyon tespit edildi. Bu rakam gösteriyor ki tüm zamanların en yüksek istihdam açıklığı içinde olan bir Almanya mevcut.

Yeni yasa ile birlikte Alman vatandaşlığına geçmek için istenen yasal ikamet süresi 8 yıldan 5 yıla indirilecek. Alman vatandaşlığına geçmek isteyen kişinin ülkedeki yaşam şartlarına uyum sağlama konusunda okul veya mesleki başarısının bulunması, gönüllü çalışmalar yapması veya dil öğrenmek için özel çaba sarf etmesi gibi durumlarda bu süre 3 yıla düşürülecek.

Almanya'da doğan çocuklar, Alman vatandaşı olmasalar da ebeveynlerinden birinin en az 5 yıl yasal olarak ülkede ikamet etmesi halinde Alman vatandaşlığı alabilecek. Resmi Gazete'de yayımlanan "Vatandaşlık Yasası'nın Modernizasyonu Yasası" 27 Haziran'da yürürlüğe girecek. Çifte vatandaşlık ve Almanya da ki haklarınız ile ilgili geniş bilgiyi YENİAY HUKUK ofisimizden, konusunda uzman ekibimizden alabilirsiniz.

Hasan Selman ÖZKAN